Kicsit beljebb, de mg mindig csak kvlrl - sajt, vagy msrt szeretett l, beteg. Kicsit idegenl rzi magt az ismeretlen helyen, fehrkpenyesek kzt. Ha egyltaln tud mg ilyesmivel foglalkozni. K a gyomorban, sajnlkozs, drukk. Maradjon meg, frjen bele a "kltsgvetsbe" az sszes szksges kezels, mikor engedik mr haza... Krhzszag. Orvosok. Rohannak, mintha mindig a ms lovval trdnnek tbbet, s tl knnyen kimondjk: "nem sok eslye van". Hiba prblnak rtheten fogalmazni, gy is tl sok a fenyegeten hangz ismeretlen latin sz. K a gyomorban, maradjon meg, mikor engedik mr haza...
Bellrl? Lovak. Mindig j, ismeretlen vagy felletesen ismert lovak; nha egy-egy ismers is, ilyenkor hirtelen tcsszunk kicsit kvlre is, k a gyomorban... Beteg lovak. Kiscsikk, aggastynok, s a kett kzt mindenfle korosztly. Sntk, khgnek, kliksak; gipsszel vagy ttong sebekkel kesek. ldozatai a vletlennek, valami fertzsnek vagy - tl gyakran - az emberi hlyesgnek. Haldokl lovak, lassan homlyosod tekintettel maguk el bmulva. Lbadozk, akiknek szks mr a ngy fal kztt. Betegen is kedves s magabiztos lovak, ijedezk, "kcsgk". Elknyeztetettek, "parasztlovak", paraszt lovak, durvn tartott lovak, embertl tvol legeln l lovak. Egynisgek. Mindig jak. Amikor kimegyek, vgigjrom az istllkat; tnzem a krlapokat; kifaggatom a rgebb ta kint lvket; prblom krvonalazni, mire szmthatok. De gy is minden boksz egy ismeretlen, j vilg. Vizsglatok, vrvtel, kezels. Nem kellemes egyik sem. A fehr kpeny maga is rmiszt. Betegen az emberek is nygsebbek, az llatoktl sem vrhatunk mst. Egyttmkdik vajon, menekl, vagy tmad? Kiderl, miutn belptem hozz s magunkra zrtam az ajtt. (A balesetvdelmet persze megelzi a szksvdelem.) Alkalomrl alkalomra tovbbfejlesztett technikk a rettegk s az orvosgyllk kezelsre. Minimlis agresszival, amg lehet - elvgre nem tl fair bntalmazni azt aki amgy is szenved. Hatrozottsg. Hzelgs, rszls, orrvakargats, jtszadozs a ktfkkel, srnybe markols. Minden lnl ms jn be, minden jonnan megismert betegnl jonnan kell rjnni, hogy' mkdik. Van, amelyik sehogy. Szaksegd, pipa, pofonok.
Aprop - szaksegdek. Lovszok k, tulajdonkppen; feladatkrk a trgyaszedstl az pp kezelt llat fkezsn t az infzi-cserlgetsig terjed. Egyikk, hajlott ht, vasggyal negyvenkils ids frfi, vtizedek ta az egyetem istlljban dolgozik. Hangos sz s ltvnyos erszak nlkl kezesbrnny varzsol brmilyen ngylbt. A tbbieknek mr kevesebb a rutinja, nagyobb a hangja; knnyebben eljr a kezk. Egy-egy beteg mellett elbeszlgetve velk a lval bns jabb s jabb szegleteit ismerheti meg az ember.
Tulajdonosok. Annyiflk, mint a lovaik. Aggdnak, javarszt. Akad olyan is, amelyik nem. Ezeknek a lovait mindig extra sajnlattal s kedveskedssel veszik krl a besegt hallgatk - ne rezze magt szegny pra teljesen elhanyagolva. Hl'istennek, akad olyan tulajdonos is akinek hatalmas szvbl futja a "gazdtlan"okra is, pucols, simi, rpa, aggds, "ha lemond rla a gazdja, n tveszem".
Hallgatk. Magyarok, klfldiek. Szinte kint lve a klinikn, vagy csak alkalmanknt kijrva. "Trsadalmi munkban", szabadidben, nknt. Tanulni, segteni. Tbb-kevesebb gyakorlattal. A rutinfeladatokat k vgzik. Nekik jut energijuk tutujgatni is az ezt ignyl lovakat. Melasz-, trgya-, vr- s ki tudja mg, milyen foltokkal kes "jtszruhban" vagy (valaha fehr) kpennyel futkosnak felal.
Orvosok. Nyzottak, tlhajszoltak, rettenetes akasztfahumorral vdik a lelkket az sszeroppans s az elfsuls ellen. A betegek mellett foglalkoznak az aggd/anyz/rtetlen tulajdonosokkal, az gyetlenked hallgatkkal, htvgn 24rzva, a kelletnl kisebb ltszmban s kevesebb pnzrt; mgis lelkesen.
De mindezek kzt, legfkpp s legelssorban - lovak. Trgyafoltos, porral-pkhlval lepett, vagy pp csillogra glancolt, mindenfle rend s rang lovak, betegen vagy mr lbadozva; naaagy fekete szemk mlyn szinte mindig egy kis riadtsggal. Mikor engedik mr haza..."