Tmaszkods
Hogy megrtsk ennek a sznak a jelentst, nem rt tisztzni nhny alapfogalmat. Elsnek kezdenm ezt az elengedettsg fogalmval, ami alatt a l teljes izomzatnak knyszermentes odaadst rtjk. Egy fiatal lnak elszr szokatlan a lovas slyt reznie a htn s neknk kell elrni, hogy a l a nyereg alatt is ugyanolyan szabadon s knyszermentesen mozogjon, mint elzleg lovas nlkl. Azt hiszem ezen nincs tbb magyarznival.
Az tem jelenti a mozgs egyenletes ritmust, amely lehet rvidebb, illetve hosszabb, de neknk minden esetben az tem nyjtsra kell trekednnk.
Lendletrl akkor beszlhetnk, ha a l htuls lbai energikusan lpnek, az azokkal kifejtett toler a leng hton t elre tovbbtdik s a mozgs trlelv vlik.
Az tem, a lendlet s az iram nem keverend ssze! Egy megfelelen kikpzett l esetben az tem s az iram egymstl teljesen elvlaszthat, fggetlen tnyez. Pldul az getsnek ngy fajtjt klnbztetjk meg: az sszeszedett, a munka-, a kzp- s a nyjtott getst. Egy jrmdon bell az temnek llandnak kell maradnia, vagyis mg sszeszedett getsben a l kevsb halad, addig nyjtott getsben gyorsabban, de ugyanabban a ritmusban. (Ha mondjuk megnznk egy zens krt, ott is tapasztalhatjuk, hogy egy azonos jrmd al jtszott zene ritmusa nem vltozik, csak a dinamikussga.)
Kvetkez fontos fogalom az egyensly. A nyak s a fej slya a l termszetes llapotban is jobban terheli az ells lbakat, ami az elrefel mozgsra val hajlam alapvet oka. A fizika trvnyei miatt egy lettelen trgy is abba az irnyba mozdul el, ahol a tlsly van. A l slypontja lovassal a htn megvltozik (elrbb kerl), ha a lovat nem hozzuk ismt egyenslyba, hossz tvon tl nagy lenne az ells lbakra nehezed tlsly, ami mr nem termszetes.
tengedsgnek nevezzk az elre- s oldalra hat, valamint a felvev segtsgeknek val engedelmessget.
Minden lnak van egy termszetes ferdesge, de csak az egyenesre lltott l tud teljes egyenslyban, elengedetten s lendletesen mozogni. Az embrinak az anyamhben val elhelyezkedse okozza, hogy a legtbb l balra ferde (mint ahogyan a legtbb ember jobbkezes). Egyenesre lltsnak nevezzk, amikor az ells lbakat a htuls lbak nyomvonalra irnytjuk.
A tmaszkods csak egy a tbbi tnyez kzl, ami az sszeszedettsghez vezet ton szksges. Helyes tmaszkods csak akkor ltezhet, ha a l tarkban elengedett s megfelelen dolgozik htuls lbaival. Csak akkor lehet a mozgs lendletes, ha sszekttets jtt ltre a lovas keze s a l szja kztt s a l a zablra tmaszkodik. Ez laikusok szmra ellentmondsosnak tnhet, de ha nincs meg, ami ell megtartan a lovat, akkor az a derk- s csizmasegtsgre csak elsietssel reaglna, a mozgs nem trlel lesz, hanem szapora.
Hossz s nehz folyamat eredmnye az sszeszedettsg, amikor a l slypontja htra kerl, a csp- s trdzlet pedig fokozottan hajlik a mozgs sorn. Minl nagyobb a htuls lbak teherviselse, a vllak annl szabadabb vlnak s a mozgs sokkal ltvnyosabb lesz.
Mire j a tmaszkods?
Ez attl fgg, hogy mit szeretnnk lovunktl. Aki western stlusban lovagol, annak az gvilgon semmire, mert az munkja teljesen ms alapokra helyezdik s a feladatokat nem kitart segtsgadsokkal, hanem rvid ideig alkalmazott jelekkel kvnja elvgezni. A western lovagls gy alakult ki az idk sorn, hogy ez a lovasnak minl kevesebb erfesztsbe kerljn, hiszen munkja akr naphosszat a nyereghez ktheti. Ezrt trgyaljunk inkbb ms lovasokat.
A tmaszkodst nmagban nem szabad clknt kitzni, de megfelel mdon elrve mr egy kis fok sszeszedettsget mindenkppen kell, hogy jelentsen. Ez a tkletes harmnia l s lovas kztt nem elengedhetetlen, nlkle is lehet egy l tbb-kevsb jl irnythat terepen. De ha a l a segtsgeken ll, sokkal kevesebb erfesztsbe kerlhet a lovasnak egy-egy nem vrt nehzsg lekzdse.
Egy djl esetben tbb szempontbl is felttlenl szksges. Enlkl nem lehet a mozgson javtani s a feladatokat azonnal s korrekten vgrehajtani. Br n elfogult vagyok, de ezen kvl egy velt nyakkal a levegben tncol l ltvnya szmomra fellmlhatatlan.
A tmaszkods egy ugrlnl szintn elengedhetetlen, a lnak maximlisan jl s knnyedn kezelhetnek kell lennie. Ugyan nlkle is kpes tugorni egy akadlyt, de kzel sem lehet olyan eredmnyes, mint amire kpes, mert csak a tmaszkod l hasznlja jl a htt. Itt is ugyangy fontos szerepet jtszik, hogy a slypont htra kerljn, mert csak gy lehet egy szk fordult lovagolni, az akadlyra a megfelel temben rmenni s a lovat jl elugratni. Nem utols sorban pedig csak egy jl idomtott, sszeszedett l tud hosszabb tvon srlsmentesen ugrani, egszsges lbait megrizni.
A tmaszkod l tartsa |
|
A tmaszkods clja, hogy a l a szrhoz lpjen s ezzel olyan tartst vegyen fel, amellyel a legnagyobb er kifejtsre kpes. Ha a l nyakt elrenyjtja, azzal testslynak legnagyobb rszt az elejn hordja. Ha fejt nyaknak velse nlkl a magasba emeli, azzal csak azt rjk el, hogy a htt beejti, lovast nem fogja hordozni. Az az idelis, ha fejnek emelse egytt jr homloknak fggleges kzeli helyzetvel, de ezt a tartst nem lehet pontosan meghatrozni vagy brzolni, mert lovanknt klnbz lehet.
Ennek a keretnek az elrse nlkl is mozoghat lnken, ltszlag lendletesen a l, de hinyzik a fokozott konchajlts, vagyis a hts lbak zletei nem hajlanak elegend mrtkben. Ez nem azt jelenti, hogy ha a lovat ebbe a keretbe ksztetjk, akkor lovunk a hts lbaira fogja helyezni a slyt. Az eredmny akkor lesz csak tkletes, ha a l a megfelel tartst azltal veszi fel, ha hts lbait kellkppen maga al lptetjk. Ha sszecsomagolnnk, behznnk a fejt, azzal csak azt rnnk el, hogy nyakt megtrjk. Ezltal lovunk csak feszess vlik s kzdeni fog a kiknyszertett tarts ellen, vagy szr mg knyszerthetjk, amivel cskken a lovas befolysa a l felett. Emellett nem is mindegyikk csomagolhat ssze erszakkal, hiszen a l ersebb, mint az ember.
Laztsknt szolgl lovunk nyaknak lenyjtatsa ltalban a munka elejn s vgn, vagy amikor erre szksg van. A lenyjtats kzben is meg kell maradnia a tmaszkodsnak. Ha helyesen vgezzk, akkor lovunknak lefele s elre kell nylnia a fejvel, a fldhz minl kzelebb. Ez egyrszt arra val, hogy a nyakizmokat egy kicsit kinyjtztathassa, ellazthassa, msrszt pedig vgezhetjk kontrollknt. Ha helyesen tmaszkodik, akkor a szrak kzbl val folyamatos kicssztatsra (lergats) lovunknak az emltett mdon kell reaglnia. |
|
Egy a kikpzsnek mg elejn jr l, mely j tartssal kzlekedik. |
|
Egy l a kikpzs elrehaladtval, melynl a slypont mr jl lthatan htratoldott. |
fotk: Piaffe, Vitz Attila
|
A tmaszkods elrse
Errl azrt rnk csak cmszavakban - pedig gondolom legtbben erre a rszre lennnek kvncsiak - mert erre nincsen recept. A lnyeg mindig ugyanaz, de minden l esetben egy kicsit ms mdszert kell alkalmazni. Valsznleg ez lehet az oka annak, hogy mg egyetlen hasonl tmval foglalkoz knyvben sem olvastam errl igazn rszletesen. Ezt csak gy lehet megtanulni, ha egy edz folyamatosan utastja fldrl a lovast, s ha szksges, akkor esetleg fel is l a lra.
Ez egy bonyolult, nehz s hossz folyamat. Az els szably, amit mindenkor szem eltt kell tartanunk, hogy a derk- s csizmasegtsgeknek mindig ersebbnek kell lennie a szrsegtsgnl. Ha nem gy tesznk, akkor lovunk hamis tmaszkodst vehet fel s tbbet rtunk, mint hasznlunk. Fontos, hogy a lovasnak ekkorra mr kialakuljon a biztos idomt lse, vagyis a vllnak, cspnek s saroknak egy fggleges vonalat kell alkotnia, egsz lbnak mlyen lefele kell trekednie s a l mozgst puhn kell tudni kvetnie (ppgy tangetsben s knnygetsben is) s finom kz szksges. A flfelvtelnek* mindig fokozott csizmasegtsggel kell kezddnie, majd meghzom a derekam, a vllaim htrbb kerlnek (amivel persze a kezek is ugyanannyit mozdulnak) s a l felveszi magt.
Teht a tmaszkods csak a kitart kzhez tol elrehajt segtsgek eredmnye lehet. Ha ez nem vezet clhoz, akkor ersebb elrehajt (derk-, s csizma-) segtsget kell alkalmazni, soha nem htrafele hat, hz szrsegtsget. A lnyeg a megfelel idben adott segtsgekben rejlik, amiknek sszhangban kell lennik egymssal.
Egy kpzetlen lval soha ne prbljuk a tmaszkodst elszr lpsben elrni, mert ez nehezen kijavthat hibkhoz vezethet (temhiba, passzban jrs, siets, htuls lbak kimaradsa). A munkt (megfelel mennyisg hosszszras, bemelegt lps utn) getsben kell kezdeni. Csupn egyenes vonalon lovagolva nehezebb elrni, amit szeretnnk. Elnysebb lovunkat nagy krn (amely kb. 20 m tmrj, de kezdetben lehet nagyobb is) lovagolni. Ekkor a bels csizma a heveder krnykn helyezkedik el, a kls pedig valamivel htrbb. A kls szr mindig feszl s a flfelvteleket mindig ezen a szron alkalmazzuk, a l erre fog ksbb rtmaszkodni. A bels szr folyamatosan a kr vre hajltja a lovat. Ezt nem szabad sszetveszteni azzal, ha a lnak csak fejt s nyakt hozzuk be, ezrt fontos a bels csizma segtsge, ami krl hajltjuk a lovat egsz hosszban (ezrt nevezzk hosszhajltsnak). Teht ez krn gy nz ki, hogy kls csizma elrehajt, bels krl hajltok, kls szron flfelvteleket alkalmazok, belsvel pedig hajltok s engedek. Amg a l nem tmaszkodik meg biztosan, addig sokat kell vele jtszadozni (nha utna is). Gyakran fokozott hajltst kell alkalmazni s ha a l enged, akkor keznkkel azonnal engednnk kell neknk is gy, hogy a szr soha ne lttyenjen meg, hanem a l a fejvel a zabla utn menjen, lefele trekedjen. Amg lovunkat nem tudjuk jobbra s balra is egyformn jl hajlthatv tenni, addig ne vrjuk, hogy meg fog tmaszkodni.
Ha a l valamennyire mr a szron ll, akkor pldul egyenes vonalon lehet alkalmazni a lenyjtatst, amit korbban mr emltettem. Ha a flfelvteleket helyesen tudjuk alkalmazni, azzal egyenes vonalon s krn egyarnt elrhetjk, hogy lovunk sszetoldjon. Ilyenkor kicsit fokozottabban elre kell lovagolni a lovat gy, hogy az temben lehetleg vltozs ne essk, majd apr flfelvtelekkel cskkentjk az iramot s ez gy megy folyamatosan. Ha a l a felvtelekre vagy flfelvtelekre gy reagl, hogy "rfekszik" a zablra, akkor azonnal engedni kell neki (hogy ne adjunk tmaszt a lnak a kzzel, ha r akar fekdni s megmerevedik), majd azonnal ismt adni a segtsgeket.
Ezen kvl sok olyan djlovaglsban ismert feladat van, amivel javthatunk a tmaszkodson. De ez oda-vissza hat, vagyis minl inkbb javul a tmaszkods, annl tbb feladatot tudunk megcsinlni s annl jobb minsgben. Azonban a feladatok sszertlen, folyamatos gyakorlsa nem vezet semmilyen eredmnyre.
|
|
*Felvtelnek nevezzk, ha lovunk iramt cskkentve egyik jrmdbl a msikba trnk t. Ezzel szemben a flfelvtel azonos jrmdon bell trtnik, lnyege a l iramnak szablyozsa, ksbb (a kikpzs elrehaladtval) a mozgs temnek, a l tartsnak javtsa s a slypont htrakerlsnek cljt szolglja.
Teht a kvetkezkppen zajlik:
A kitart kzhez erteljes elrehajt (derk- s combsegtsget) alkalmazunk, ami a kikpzs elrehaladtval egyre finomabb s finomabb segtsgekk kell, hogy vljk. Ha a flfelvtel tment a lovon, vagyis az iramot sikerlt cskkenteni, a szrakkal azonnal engedjnk!
Egy teljes felvtelnek flfelvtelek sorozatt kell jelentenie. Teht egy szp tmenet lovaglshoz sok apr flfelvtel szksges. s vgl, de nem utolssorban megjegyeznm, hogy a segtsgadsok lthatatlansghoz, majd a teljes sszhanghoz is a megfelelen vgrehajtott flfelvtelek vezetnek. | | |
|
 |
Hy! |
|
| |
 |
Mai nap |
|
| |
 |
Linkgyjtemny |
|
| |
 |
Szavazs |
|
| |
 |
Naptr |
|
2025. Jnius
H | K | S | C | P | S | V | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 |
|
| | |
 |
Hrlevl |
|
| |
 |
egrkvet |
|
A honlapon egrkvet mkdik, azrt ltod ezt a modult.
| |
 |
Ne msold az oldalam! |
|
| |
 |
Hrek |
|
Start | Stop
This free script provided by
JavaScript
Kit
| |
|
|