Hogyan mozog a l?
A prtacsont als zleti nylvnya emelknt mkdik a patacsont s a prtacsont kztt, s lehetv teszi a lb knny, gyors mozgst. A lb tulajdonkppen csupn ktfajta n segtsgvel mozog:
- a lbnyjt inak, amelyek a patacsonthoz csatlakozva, ell a lbakon helyezkednek el;
- az ujjhajlt inak, amelyek a lb hts rszn tallhatak.
A patacsont mellett htul tallhat nyrcsonthoz csatlakoznak a nyjtn bizonyos rszei, ez a rzkds tomptsra szolgl. A l slya a patafalra nehezedik, nem a talpra. Nagyon rvid pillanatokra, vgta kzben, a l egsz slya csupn az egyik lb patafalra nehezedik! A pata llapota befolysolja a l mozgst, kzrzett s teljest kpessgt egyarnt.
Fizikai megerltets s teendk
A lovak esetben sokszor a lgzs vagy a td llapota szab gtat a teljestmnynek. ppen ezrt ez az egyik legfontosabb dolog, amire egy megterhel t utn ode kell figyelnnk. Takarjuk be a lovat egy knny nyritakarval, tlen esetleg egy vastagabb lenplddel, de semmikpp sem gyapjval! Ez az anyag felszvja a vizet, s a l alatta nagyon knnyen megfzhat! Ne adjunk htasunknak hideg vizet, csak langyosat, de azt sokat! Irnytsuk az istllba, hogy pihenje ki magt, s ne hajszoljuk tl, mert csak a vesztt okozzuk vele! Langyos vzzel lecsutakolhatjuk, de csak ha meleg, napos s nem szeles az id! Ellenkez esetben kizrlag az istllban foglalkozzunk vele, mert a vztl megfzhat. Adjunk neki magas kalriatartalm tpllkot, akr vitaminokat, lucernapogcst vagy egy kis rpt, kockacukrot, s meg fogja hllni! Legfbb azonban, hogy mindig figyeljnk oda r, mert a tra nem ott kezddik, hogy fellnk a lra, s nem ott fejezdik be, hogy leszllunk a nyeregbl!
|