KNNY GETS – RITMUS S EGYENSLY
A kezdk az getst sokszor nagyon kellemetlennek talljk. Amikor elemelkednek a nyeregben, hamar elvesztik az egyenslyukat. Knny getskor kvetjk a l mozgst – gy mindjrt biztosabban rezzk magunkat.
KNNY GETS, HOGY CSKKENTSD A RSZKDST
Egy gyakorlott lovas szmra a sebes gets kilse nem okoz gondot. Lazn felveszi a l mozgst, s a leszortott sarkakkal lefel irnytja a lendletet, ezzel cskkenti a rzkdst. A kezd azonban minden lpsnl alaposan sszerzkdik. A knny gets jval egyszerbb az szmra. Ha megtanultad kvetni a l mozgst, lvezni fogod ezt a jrmdot.
MUNKRA!
A knny gets nem olyan megerltet: mindenekeltt egyensly s ritmus krdse. Elszr viszont ezt is futszron kell gyakorolni.
- Elbb lpsben gyakorolj: a nyeregben lsz s elveszed a kengyelt: most felemeled az lepedet a nyeregbl, a kvetkez lpsnl pedig visszalsz. Tbbszr gyakorold ezt a mozgst: felllni, lelni, felllni, lelni –mg nem megy egszen egyenletes ritmusban.
- Mieltt nekiindulsz, ellenrizd a lbtartsodat: a kengyelnek a talp prnja alatt kell lennie, a sarok lefel irnyul, a lbszr a l oldaln nyugszik. A boka mozgkony marad, s a lbfej hegye a l szja fel mutat. Kezedet tartsd nyugodtan az els nyeregkpn.
- Egyenesedj fel anlkl, hogy homortanl. Vllaidtl a trdeiden keresztl a lbujjaid hegyig fggleges vonalnak kell hzdnia. Adj vilgos jelet a lovadnak, hogy getni kezdjen. getsben llj fel minden msodik temre, s kzben tmaszd meg magad a trdeiddel. Az egyms utni patadobbansoknak jl el kell klnlnik.
- Lelskor igyekezz puhn a nyeregbe csszni. Figyelj az egyenletes ketts temre: felllni, lelni, elllni, lelni. Szmold a ritmust: egy, kett, egy, kett. Kezdetben a kezeiddel a nyeregre tmaszkodhatsz, vagy fl kzbe veheted mindkt kantrszrat, s a msikkal a l srnybe kapaszkodhatsz. Lazn kvesd a l mozgst.
LPSRE TLLTANI
Az lltshoz nhny flpardot adsz. lj ki nhny taktust, s egyenestsd ki a felstestedet. Hagyd, hogy a l egyenletesen a szrra tmaszkodjon, s vedd vissza a lapockidat.
GETS: LENDLETES JRMD
Az gets kttem: a l egyszerre fog talajt a jobb mells s a bal hts lbval, aztn jn a szabad lebegs pillanata, majd a bal mells s egyidejleg a jobb hts lb fog talajt. Egyes lovaknak egszen nagy trtfog lpsk van, nluk a lebegsi fzis rendkvl rzkletes. Msok gy emelik meg a patikat, hogy kzben a htuk alig mozdul (ilyen Alkony). Ez utbbiak getshez a kezdknek knnyebb alkalmazkodnia.
TEREPEN
Ha mr rjttnk a fortlyra, a knny gets igen knyelmess vlik, s j hossz ideig tudunk majd gy lovagolni. A l is nagy tszakaszokat kpes getsben megtenni; nem frad ki olyan gyorsan, mint a vgtban, s az izletei sincsenek annyira megterhelve. Terepen mindig knny getsben lovagolunk, hogy ne vegyk tlsgosan ignybe a lovat.
!FIGYELEM, HIBA!
Semmi esetre se kapaszkodj a kantrszrba. Amg nem vagy biztos magadban, tmaszkodj a kezeiddel a nyeregre, vagy kapaszkodj a l srnybe! Fontos, hogy a kezeid nyugodtak legyenek, mivel a egybknt rntst rez a szjban, s lpsbe esik vissza. Kezeidet tartsd alacsonyan, s a knykd maradjon laza.
gyelj r, hogy ne ess vissza kemnyen a nyeregbe, ez a l szmra kellemetlen. Kerld el azt is, hogy tlsgosan htra lj a nyeregben, mert nehezedre fog esni a fellls a kvetkez temnl.
Vigyzz arra, hogy felllskor ne grbtsd be a htadat, de a medencddel se gyere tlsgosan elre. Msrszt viszont nem szabad homortanod sem a derekaddal.
J TUDNI
A jobb vagy bal lbon getni
A knny gets esetben egy diagonlis lbpr elrelendlsekor llunk fel. A msi pr lb elrelendlsekor visszalnk a nyeregbe. Hogy tudd, melyik lbon getsz, nzd meg a l lapockit: melyik kerl elre, amikor felllsz? Ha a jobb lapocka, akkor jobb lbon getsz. Ha a bal, akkor pedig bal lbon. Ciklusonknt kt patadobbanst hallunk: a bal hts s a jobb mells, valamint a jobb hts s a bal mells lb fldet rsekor. |