A SEBES GETS
A sebes gets nagyszer ltvny: a l hatalmas tolert fejt ki, szinte mr lebeg. m brmennyire szemet gynyrkdtet is ez a mozgs – az gets iramnak fokozsa kemny lecke, amelyet nem mindig knyelmes ,,vgiglni”…
A SEBES GETS: S HELYESEN KILT TMENETEKTL FGG
Ennl a lecknl az a legfontosabb krds, hogy az tmeneteket s magt a sebes getst helyesen ljk-e ki. A hts lbaknak nagy tolervel kell lpnik, a lnak ekzben r kell engednie magt, s egyenslyban kell maradnia.
MUNKRA!
Sebes getsnl a lnak jelentsen nyjtania kell az getlpsek trlelsn, anlkl, hogy kiesne a ritmusbl. Nyaka elrenylik, s az orra knnyedn a vzszint el kerl.
- Sebes getsben a l farnak tolereje klnsen jl rzkelhet. Hogy a lendletet meglovagoljuk, kifogstalan lsre van szksg mozg medencetjkkal s mly saroktartssal. A lnak engedelmesen kell fogadnia a segtsget.
- A kezdknek nagy szerencsjk van! Az E-kezdkpzsben mg nem kvetelmny az gets fokozsa, s az A-dresszrk sorn csupn egy lnk getst kell bemutatni. Mg ha a knny getsben lovagolunk is, nem egyszer kilovagolni egy getserstst. gyeljnk a nyugodt kezekre, hogy ne zavarjuk meg a l temt s egyenslyt.
- A sarok tlovaglsa utn tlsan fordtjuk a lovat. Ha egyenesen ll, szaporbban hajtsuk, s a keznkkel kiss engedjk ki, hogy a lpsek meghosszabbodjanak: a l nyaka megnylik, s az orra kicsit vzszint el kerl.
- Sok lovas erlteti a l trlelsnek bvlst anlkl, hogy a kezvel kiengedne. Flnek, hogy a l elkezd futni vagy galoppozni. Tl gyakran ltni, hogy egy l sebes getsben sszegrnyed. Ha a l megszalad, ezt nem lehet szilrd kzzel korriglni. Egyenesedjnk ki, fokozottan a combokkal irnytsuk a lovat, s trjnk t a flpardra.
- Az tl vge eltt nhny lpssel flpardot csinlunk, s tovbbra s a combunkkal irnytjuk a lovat. Ekzben fesztsk meg a derekunkat. gyeljnk arra, hogy a lendletes mozgsokat laza cspvel fogjuk el, s a combunkat ne nyjtsuk elre.
- A kezeknek egszen nyugodtnak kell maradniuk. Ha a kezek nyugtalanok, a l rl a gyeplre, s kiesik az tembl. Ha egy versenyen fehr kesztyt viselnk, ez a hiba vilgosan megfigyelhet, s bizony sok pontunkba kerl.
AIRE GYELNI KELL
EGY EGYENESEN IRNYTOTT L
Ne kezdjk el az erstst, ha a l mg meghajlott, hanem vrjunk, mg egszen egyenesen irnyul az tlra. gyeljnk arra, hogy segtsgnket egszen egyenletesen nyjtsuk, s nyugodtan hagyjuk magunkat ,,mozgsba hozni”.
J TUDNI
MILYEN SZEREPET JTSZIK A TOLER?
Egy jl idomtott l ngy tempban tud getni: tangetsben, munkagetsben, lnk getsben s sebes getsben. Az tem mindig ugyanaz, mindegy, hogy tangetsben vagy sebes getsben lovagolunk-e. Ami vltozik, az a lpse hossza. Nem arrl van sz, hogy az gets gyorsabb vagy lassbb legyen. A temptl fggetlenl a toler mindig ugyan az marad. A temp nvelsekor a toler inkbb az elre irnyul mozgsra hat, cskkentsekor pedig inkbb a felfel irnyul mozgsra.
NYLS HOSSZIRNYBAN
Az tmenetek az egyes jrtpusokon bell a l hosszirny megnylst mdostjk. A l kikpzse sorn mr korn sor kerl gyakorlsukra. Egy nap alatt azonban nem lehet elrni a szksges ert s lazasgot. A ,,lpshosszabbtst” teht kezdetben csak lpsben rdemes gyakorolni. Prbljuk meg elszr a temp fokozst nhny temen keresztl, aztn vltsunk, a l kikpzsnek fokozattl fggen, ismt egy alacsonyabb jrfokozatra, vagy lljunk meg. Az tmeneteket ne tl gyakran gyakoroljuk, s tegyk lehetv lovunk szmra legalbb tzpercenknt pihent!
A jrmdokat a kikpzs sorn finomthatjuk, m nem minden l hoz magval azonos elfeltteleket. Az arab telivr jrsa gyakran lapos, mikzben trde viszonylag merev. A lipicai ezzel szemben termszettl fogva inkbb leeresztett farral lp s trlel, vilgos tem mozgst mutat.
KIS LOVAGLLEXIKON
Lps (getsben): ugyanazon patk fldet rse kzti tvolsg.
Temp (trlels): a jrlpsek, getlpsek vagy galoppugrsok hossza. tem: ugyanannak a lbnak a fldet rsi gyakorisga. Az temnek egy jrmdon bell mindig ugyanolyannak kell maradnia, brmilyen tempban is lovagolunk. Az tem betartsa nagyon lnyeges.
tmenetek: vlts magasabb, illetve alacsonyabb jrmdba vagy a temp nvelse, illetve cskkentse ugyanabban a jrmdban. |